Kilit Taşı

İçindekiler

Kilit Taşı - Google Değerlendirme Şeması Örneği

Kilit taşı (aşık taşı), taş örgüyü kilitleyerek uygulanan, zemin kaplamalarında en çok tercih edilen farklı renklere ve kalınlığa sahip oldukça dayanıklı bir beton elemanıdır. Aşık taşı doğası gereği üstüne binen ağırlığı kilitli olduğu diğer taşlara aktarır. İstisnai zemin durumları dışında bu parke taşının uzun ömürlü oluşunun sebebi budur.

Kilit parke çok miktardaki renk çeşitliliği sayesinde döşeme yapılacak alanda bir çok desenin uygulanabilirliğine zemin hazırlamaktadır. Aşık taşının uygulaması müşterilerimizin istekleri doğrultusunda düz veya desenli bir şekilde yapılabilir. Bu parke taşıyla akla gelebilecek her türlü şekil, yazı ve logo da oluşturulabilmektedir.

kilit taşı

Kötü hava koşullarına da dirençli olan kilitli parke birbirini kenetleyen köşe yapısı dolayısıyla alanı nizami ve estetik bir görünüme kavuşturur. Aşık taşının olası bir problemle karşı karşıya kalınması durumunda onarımı oldukça basittir. Yine bu özelliği de kilit parkenin en çok tercih edilme sebeplerinden biridir.

Kilit taşını ilgilendiren bir diğer önemli konu ise beton bordürlerdir. Kilitli parke ile görsel uyumu olan beton bordürlerin kullanımı uygulamanın sağlamlığını koruması açısından elzemdir.

Göz atın: Bordür Taşı 

aşık taşı

Kilit Taşı Nerelerde Kullanılır?

Kilitli taş da diğer parke elemanları gibi geniş kullanım sahasına sahiptir;

  • Araç ve yaya yollarında
  • Park ve bahçe düzenlemelerinde
  • Kent meydanlarında
  • Peyzaj düzenlemelerinde

 

 

Kilit Taşının Avantajları

Kullanıldığı her projede;

  • Estetik değeri,
  • Çabuk uygulanabilirliği,
  • Her projeyi tamamlayabilirliği,
  • Projelerin tamamında kullanılabilirliği,
  • Kolay temin edilebilirliği,
  • Ustasının hızlıca istihdam edilebilirliği gibi özellikleriyle ön plana çıkmaktadır.
 
 

kilit taşı

Kilit Taşı Modelleri

Aşık taşı uygulanacaklara alanlara göre üretilmektedir. Bu alanların farklılıkları kullanım amaçlarından gelmektedir. Kullanım amacına göre 6,8 ve 10 cm gibi farklı yüksekliklere sahip kilit parkeler; gri, beyaz, sarı, kırmızı, siyah ve yeşil renklerde üretilmektedir.

Kilit Taşı Ölçüleri

YükseklikAdet/ Kg / m²m² / PaletKg / Palet
6 cm35 Adet125 Kg16.46 m²2058 Kg
8 cm35 Adet167 Kg12.35 m²2063 Kg
10 cm35 Adet207 Kg10.28 m²2128 Kg

Kilit Taşı Nasıl Döşenir?

Öncelikle döşeme yapılacak zeminde varsa çamur ve balçık çıkarılır. Suyun taş üzerindeki akış rotası belirlenir. Parke döşemesi uygulamasının can alıcı noktası budur.

Döşeme yapılacak alanın yakınında gider var ise oraya veya müşterinin dilediği yere göre bu akış rotası düşünülmelidir. İstisnai bir durum yoksa eğer gider genellikle yaşam alanının bulunduğu tarafa doğru verilmez.

Sonrasında uygulanacak ise sırasıyla bordür ve su oluğu döşemesi gerçekleştirilir.

Zemin mıcır veya taş tozu ile doldurulur. Terazili bir çalışma yapılarak zemine mastar çekilir. Müşterilerin isteğine bağlı olarak yapılacak motiflere uygun döşeme yöntemiyle aşık taşı döşenir.

İşin sonunda akılda soru işareti kalmaması ve müşterinin birtakım durumlardan memnun kalmama ihtimalinden kaynaklı çalışmanın bu kısmı anbean müşterilerimizin geri dönüşleri ve sağlanan fikir birliği ile ilerlemektedir.

kilitli parke

Kilit Taşı Fiyatları

Kilit taşı fiyatları ve döşeme işçiliği fiyatları hakkında ayrıntılı ve güncel bilgi almak için Whatsapp’tan yazabilirarayabilir veya size geri dönüş sağlayabilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz.

Önder Kuru

Paylaş:

Kimiz?

Halk arasında alışkanlık olmuştur; belli bir mesleği olmayanlara ne iş yaparsın diye sorulduğunda “kaldırım mühendisiyim” der. Oysa Osman Çavuş tam 85 yaşına kadar ekmeğini kaldırım taşı döşeyerek; deyim yerindeyse ekmeğini taştan çıkarmış, çocuklarını taştan kazandığı ile büyütüp yetiştirmiş. 

Diğer Gönderiler
Antalya | Parke Taşı Döşemesi

1. Gün Antalya’daki  parke çalışmamızın ilk gününde 1700 metrekarelik yol ve meydan çalışmasının öncesinde toplam 18 adet olan 13’er metrekarelik ceplerin döşemesine başladık. Öncelikle, döşeme

Devamını Oku »
Yalova | Begonit Taşı Tamiratı

Bugün (24 Haziran 2023) öğleden sonra, Yalova’nın Elmalık köyünde bulunan bir çiftliğin bahçesinde, daha önceden döşemesini gerçekleştirdiğimiz begonit taşının alana paletli iş makinesinin girmesinden dolayı bozulması ve aşınması üzerine 250 metrekarelik alanın sökümünü yapmak ve aynı taşları kullanarak yeni bir döşeme işlemine başlamak için harekete geçtik.

Devamını Oku »
Çınarcık | Parke Taşı Tamiratı

Bugün (6 Haziran 2023) Bilal Bey’in bahçesinde gerçekleştirdiğimiz parke çalışmasının ilk günüydü. İşe, eski ve yıpranmış parkeleri sökerek başladık. Bu, bahçenin yenilenme sürecinde atacağımız önemli bir adımdı.

Devamını Oku »

Çalışmanız İçin teklifimiz var!