Parke Taşı Hakkında Her Şey

İçindekiler

Parke Taşı Nedir?

Parke taşı, zeminde kullanılan, düzgün ve uniform yapıdaki, döşeme amaçlı kullanılan taş malzemelerdir. Taş parke, döşeme amaçlı olarak bahçe, park, yol gibi dış mekanlarda kullanılır. Amacı, zeminin görünümünü ve dayanıklılığını artırmaktır.

Parke Taşı Kullanım Alanları

Parke taşı, çeşitli alanlarda kullanılabilir. Önemli kullanım alanları ise şöyledir:

 • Dış mekanlar: Taş parke bahçeler, parklar, yürüyüş yolları, teraslar ve havuz yanı gibi dış mekanlar için döşeme olarak kullanılır.
 • Yol ve kaldırım döşeme: Yollar ve kaldırımlar için döşeme olarak kullanılabilir. Bu, yol ve kaldırımların daha dayanıklı ve aşınmaya karşı dirençli olmasını sağlar.
 • Ticaret ve endüstriyel alanlar: Ticaret ve endüstriyel alanlar için de kullanılabilir. Örneğin, ticaret merkezleri, fabrikalar ve depolar gibi alanlar için döşeme olarak kullanılabilir.
 • Kültürel ve turistik alanlar: Kültürel ve turistik alanlar için de kullanılabilir. Örneğin, müzeler, tiyatrolar ve bazilikalar gibi alanlar için döşeme olarak kullanılabilir.
TGRT İhlas Evleri – 1994

Parke Taşı’nın Avantajları

 1. Dayanıklılık: Taş parke yüksek miktarda trafik dayanabilir ve uzun ömürlüdür.
 2. Temizlik: Kolay temizlenebilir ve nemli bezle silinebilir.
 3. Estetik: Farklı renk, desen ve şekillerde mevcut olduğundan, iç mekanlar için estetik bir seçenek sunar.
 4. Zor olmayan uygulama: Parke Taşı genellikle profesyonel bir uygulamacıya gerek duymadan, kolay bir şekilde döşenebilir.

Parke Taşı Çeşitleri

Parke yapı malzemesi olarak kullanılan taşlar farklı tür ve tiplerde mevcuttur. Bu alt başlığımızda bu türleri kısaca tanımlayacağız. Dilerseniz Her bir maddenin altındaki linklerden belirtilen taşın detaylı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Kilit Taşı

Kilit taşı, birçok farklı malzemeden yapılmış olan beton parkelerin birbirlerine kilitli olarak yerleştirilmesiyle oluşan bir zemin kaplama türüdür. Bu tip parkeler genellikle betondan yapılır. Kilitli parke taşlarının en büyük avantajı, kolay kurulumudur. Bu taşlar, döşeme işlemi sırasında kendilerine özgü bir şekilde kilitlenir ve sabitlenir. Bu sayede zemin kaplama işlemi çok hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşebilir.

Kilitli parke taşları ayrıca çok dayanıklı ve kolay bakım gerektirir. Bu nedenle yol veya bahçelerde kullanımı oldukça popülerdir. Ayrıca kilitli parke taşlarının çeşitli renkleri ve desenleri mevcuttur, bu sayede zeminlerinizi özelleştirebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için: Kilit Taşı

Kilitli parke taşı
Çınarcık 2021

S Parke Taşı

S parke taşı, parke taşlarının birbirlerine S şeklinde kilitlenmesiyle oluşan bir zemin kaplama türüdür. Bu tip parke taşları genellikle betondan yapılır.

S parke taşlarının da en büyük avantajı, kolay kurulumudur. Bu taşlar, döşeme işlemi sırasında kendilerine özgü bir şekilde kilitlenir ve sabitlenir. Bu sayede zemin kaplama işlemi çok hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşebilir.

s parke taşı

Çim Taşı

Çim taşı, çim bitkilerinin yetiştirildiği ve zemin kaplaması olarak kullanılan bir üründür.  Genellikle betondan yapılır ve üzerlerine toprak serilir veya üzerlerinde çim bitkileri yetiştirilir.

Bu taş, döşeme işlemi sırasında kendilerine özgü bir şekilde kilitlenir ve sabitlenir. Bu sayede yeşil alanlar kolaylıkla oluşturulabilir. Çim taşı genellikle bahçelerde, parklarda ve büyük teraslarda kullanılır. Ayrıca iki katlı binaların çatılarında da kullanılabilir.

Daha fazla bilgi için: Çim Taşı

çim taşı parke taşı

Sekizgen Parke Taşı

Sekizgen parke taşı, sekizgen şeklinde olan ve betondan yapılan bir parke taşı türüdür. Bu tip parke taşları, döşeme işlemi sırasında birbirlerine kilitlenir ve sabitlenir.

Sekizgen taş parke, yollarda, bahçelerde veya meydanlarda kullanılır. Bunların çeşitli renkleri mevcuttur, bu sayede zeminlerinizi özelleştirerek istediğiniz tarzda döşeyebilirsiniz.

sekizgen parke taşı

Prizma Taşı

Dikdörtgen parke taşı(prizma taşı), dikdörtgen şeklinde olan ve genellikle beton, granit, mermer gibi malzemelerden yapılmış parke taşlarıdır. Bu tip parke taşları, döşeme işlemi sırasında birbirlerine yapıştırılarak veya beton ile sabitlenir. Dikdörtgen parke taşlarının avantajı, çok yüksek dayanıklılığı ve uzun ömürlü olmasıdır.

Ayrıca çok fazla çeşitli renk ve deseni mevcuttur. Dikdörtgen taş parkeler genellikle evlerde, ofislerde, alışveriş merkezlerinde, sokaklarda, bahçelerde, parklarda veya teraslarda kullanılır. Ayrıca, yürüyüş ve bisiklet yolları gibi açık alanlarda da kullanılabilir.

Göz atın: Prizma Taşı

Yalova/Çınarcık’taki Prizma Taşı çalışmamıza göz atın: ÇINARCIK | PARKE TAŞI TAMİRATI

prizma parke taşı

Bazalt Küp Taş

Bazalt parke taşı, bazalt adı verilen volkanik kayaçtan yapılmış parke taşlarıdır. Bu kayaç, yüksek sıcaklık ve basınç altında oluşur ve oldukça dayanıklı ve sağlamdır. Bazalt parke taşları genellikle siyah, gri veya kahverengi renkte olabilir. Bu parke taşları, döşeme işlemi sırasında birbirlerine yapıştırılarak veya beton ile sabitlenir.

Bazalt taşları, yüksek trafik alanlarında, sokaklarda, parklarda, teraslarda, bahçelerde, yürüyüş ve bisiklet yolları gibi açık alanlarda ve hatta bazı ticari veya sanayi alanlarında kullanılabilir. Bu parke taşlarının avantajı, yüksek dayanıklılık, uzun ömürlü olması, düşük bakım gerektirmesi ve çok çeşitli renk ve desen seçeneği sunmasıdır.

Granit küp taş ile birlikte kullanıldığında muazzam bir uyum yakalamaktadır.

Daha fazla bilgi için: Bazalt Küp Taş

bazalt parke taşı

Baklava Taşı

Baklava taşı, elmas şeklindeki beton, granit veya diğer sert malzemelerden yapılmış bir tür kaldırım malzemesi anlamına gelir. Bu taşlar genellikle yürüyüş yolları, teraslar ve diğer dış mekan yüzeylerinde kullanılır ve çekici ve modern bir görünüm yaratan benzersiz bir elmas biçimli desene sahiptir.

Çok çeşitli renk ve kaplamalarda mevcutturlar ve hem konut hem de ticari ortamlarda kullanılabilirler. Ek olarak, elmas kaldırım taşları dayanıklıdır ve minimum bakım gerektirir, bu da onları dış mekan yüzeyleri için popüler bir seçim haline getirir. Döşeme, duvar kaplaması ve diğer dekoratif amaçlarla da kullanılabilirler.

baklava parke taşı

Karo Taşı

Karo taş, genellikle beton karışımından oluşturulan ve çeşitli şekil ve boyutlarda dökülebilen bir tür döşeme malzemesidir. Bu taşlar zemin kaplamalarında, yürüyüş yollarında, park alanlarında ve peyzaj düzenlemelerinde popüler bir seçenektir.

Karo taşlarının üretimi, su, çimento ve agrega (genellikle kum ve çakıl) kullanılarak beton karışımının hazırlanması ve bu karışımın kalıplara dökülmesi ve sertleşmesi için bırakılması işlemlerini içerir. Sertleştikten sonra, bu taşlar kullanıma hazır hale gelir. Beton karo taşları, dayanıklılıkları, bakım kolaylıkları ve çeşitli tasarım seçenekleri nedeniyle birçok uygulamada tercih edilir.

karo taşı

Göz atın: Karo Taşı

Beton Küp Taş

Beton küp taşı, beton malzemeden yapılmış, küp şeklinde taş parçalardır. Bu taş parçaları, genellikle döşeme için kullanılır. Beton küp taşları, döşeme olarak kullanıldığında, bazen birbirlerine yapıştırılarak veya beton ile sabitlenir.

Beton küp taşları, genellikle düşük maliyetli ve yüksek dayanıklı bir seçenek olarak kabul edilir, aynı zamanda çok çeşitli renk ve desen seçenekleri sunar. Bu taşlar, açık alanlar, teraslar, sokaklar, parklar, yürüyüş ve bisiklet yolları gibi yerlerde ve hatta bazı ticari veya sanayi alanlarında kullanılabilir.

küp parke taşı
Çınarcık – 2021

Granit Küp Taş

Granit küp taşı, granit malzemesinden yapılmış, büyük ve düzensiz şekilli bir taş türüdür. Bu taş genellikle inşaat sektöründe kullanılır. Özellikle yol ve bina döşeme işlerinde, sokak ve park alanlarında, bahçe ve açık alan döşeme işlerinde kullanılır. Granit küp taşı, dayanıklı, aşınmaya karşı dirençli ve estetik olarak da çekici olduğu için tercih edilir.

Daha fazla bilgi için:  Granit Küp Taş

granit küp taş
Denizli – 1992

Begonit Taşı

Begonit taşı, yapay olarak üretilen bir beton ürünüdür. Begonit taşı, beton ve diğer malzemelerin karıştırılması sonucu elde edilir. Bu taş, özellikle dış mekanlar için döşeme olarak kullanılır.

Begonit taşı, dayanıklı, aşınmaya karşı dirençli ve estetik olarak çekici olması nedeniyle tercih edilir. Ayrıca, yüzeyinin düz olması, çimlenmemesini veya çürümesini engellemek için kullanılması, su geçirmez veya suya dayanıklı olması gibi özelliklere sahiptir.

Daha fazla bilgi için: Begonit Taşı

Yalova Çiftlikköy’deki Begonit Taşı çalışma günlüğü için bakınız: ÇİFTLİKKÖY | BEGONİT TAŞI DÖŞEMESİ

Çiftlikköy’deki Begonit Taşı Çalışmamızın Daireleri

Kayrak Taşı

Doğal Kayrak taşı inşaatta çeşitli amaçlar için kullanılan bir tür metamorfik kaya türüdür. Düzlemler boyunca parçalara ayrılan ince taneli bir kaya olan kayrak genellikle mavimsi-gri renktedir, ancak aynı zamanda yeşil, kırmızı, mor ve kahverengi tonları da bulunmaktadır.

Daha fazla bilgi için: Kayrak Taşı
 
kayrak taşı
Teşvikiye – 2014

Antik Parke Taşı

Antik parke taşı, eski ve antika görünümlü bir döşeme malzemesidir. Bu parke taşları genellikle mermer, granit veya kaya gibi doğal malzemelerden üretilir, ancak yapay olarak da yapılabilir. Antik parke taşları, eski ve antika görünümlü olmaları nedeniyle, tarihi yapıların ve klasik tarzda inşa edilmiş binaların döşemelerinde kullanılır. Ayrıca, modern ve minimal tarzda inşa edilmiş binalar için de kullanılabilir. Antik parke taşları, estetik olarak çekici ve dayanıklı olması nedeniyle tercih edilir.

antik parke taşı

Orkide Taşı

Orkide taşı, estetik ve fonksiyonel bir zemin kaplama malzemesi olarak kendine peyzaj düzenlemelerinden yaya yollarına kadar geniş bir uygulama alanı bulmuştur. İsminden de anlaşılabileceği gibi, yüzeyindeki dikkat çekici desenlerle bir orkide çiçeğini anımsatan bu taş, doğanın zarafetini ve güzelliğini yaşam alanlarımıza taşır.

Daha fazla bilgi için: Orkide Taşı

Şev Taşı

Şev taşı, yamaçları ve kıyı şeritlerini erozyondan korumak için kullanılan bir taş türüdür. Genellikle betondan yapılan bu taşlar suyun kuvvetine dayanabilen ve toprak erozyonunu önleyebilen dayanıklı bir bariyer oluşturmak için katmanlar halinde yerleştirilir.

Göz atın: Şev Taşı

şev taşı

Çıkma Parke Taşı

Çıkma parke taşı, daha önceden yerleştirilmiş olan ve yeni bir yerlere taşınması gereken parke taşlarını ifade eder. Bu parke taşları, genellikle eski bir bina veya evin renovasyonu sırasında çıkarılır ve yeni bir yerde kullanılmak üzere satılır. Çıkma parke taşları, genellikle daha uygun fiyatlarla satılır ve eski binalarda kullanılmış olmaları nedeniyle, özellikle antika veya ünik tasarımlar için aranan bir malzeme olabilirler.

Stok durumunu öğrenmek için bizimle iletişime geçin.

Ayrıca bakın: Bordür Taşı

çıkma parke taşı

Parke Taşı Nasıl Döşenir?

Parke taşı döşeme işlemi için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir:

 1. Hazırlık: Döşenecek alanın temizlenmesi ve düzleştirilmesi gerekir. Eğer altta kalıntılar varsa onları çıkarın, çimleri kesin ve toprak yüzeyini düzleştirin. Eğer altta bir beton zemin varsa onun da düzgün ve temiz olması gerekir.
 2. Alt zemin hazırlığı: Alt zeminin su geçirmez olması için bir kaplama malzemesi kullanın. Örneğin, poliüretan bir kaplama malzemesi kullanabilirsiniz.
 3. Çimento tabakasının kurulması: Alt zeminin üzerine bir çimento tabakası kurun. Bu tabaka döşeme taşlarının daha iyi tutunmasını sağlar. Tabaka kurulumunda bir ölçü ile hareket edin (örneğin 2 cm kalınlığında).
 4. Döşeme taşlarının kesilmesi: Döşeme taşlarının boyutlarına göre kesilmelidir. Eğer taşlar standart boyutlarda değilse, kesilmelidir.
 5. Taşların döşenmesi: Döşeme taşlarının döşenmesi için bir ölçü ile hareket edin. Örneğin, taşlar arasında 1 mm boşluk bırakın ve aralarını uygun bir şekilde doldurun.
 6. Taşların sabitlenmesi: Döşenen taşların sabitlenmesi için bir kilitleyici malzeme kullanın. Örneğin, sıvı çimento kullanabilirsiniz.
 7. Döşemenin bitirilmesi: Döşeme bitirilmeden önce, döşenen taşların üzerinde, döşeme taşlarının arasındaki boşlukları doldurun. Döşeme bitirildiğinde, temizleyin ve bekletin.
 8. Bakım: Döşeme taşlarının düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Özellikle yol taşlarının arasındaki boşlukları temizlemek önemlidir, çünkü orada su ve çamur birikebilir.
 

granit küp taş

Parke Taşı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Parke taşı seçiminde, öncelikle yerin uygunluğu ve gerekli bakımın yapılabilirliği dikkate alınmalıdır. Ayrıca, parke taşının malzeme kalitesi, renkleri, desenleri ve boyutları göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer parke taşının kullanım alanı açısından zorlu koşullara maruz kalacaksa, dayanıklı ve uzun ömürlü bir malzeme seçilmelidir. Örneğin bahçede kullanılacaksa, su geçirmez ve anti slip özellikleri aranmalıdır. Ayrıca taşın estetik görünümü de dikkate alınmalıdır.

palet parke taşı

Anahtar Teslim Parke Taşı Projesi

Anahtar teslim parke taşı, bir inşaat projesinde parke taşlarının temin edilmesi, yerleştirilmesi ve teslim edilmesi işlemlerinin tümünün yürütülmesi anlamına gelir. Bu işlemler, genellikle bir inşaat veya parke firması tarafından gerçekleştirilir ve müşteriye anahtar teslim olarak sunulur. Bu, müşterinin parke taşlarının yerleştirilmesi işlemlerinden sorumlu olmadığı anlamına gelir ve proje tamamlandıktan sonra müşteriye teslim edilir. Anahtar teslim parke taşı projeleriniz için Osman Çavuş Taş Parke ile iletişime geçebilir ve taşlar ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

parke taşı

Parke Taşı Boyama

Parke taşı boyama, parke taşlarının rengini değiştirmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu işlem, genellikle eski ve gözden düşmüş görünen parke taşlarını yenilemek veya farklı bir renkte parke taşlarına sahip olmak isteyen kişiler tarafından kullanılır. Parke taşı boyama işlemi için özel boyalar veya boya spreyleri kullanılır.

Bu boyalar, parke taşlarının yüzeyine uygulanır ve iyi kuruması için belli bir süre beklenir. Boyama işlemi, uzman bir ekip tarafından yapılması önerilir çünkü parke taşlarının yüzeyine uygulanacak boyanın doğru şekilde seçilmesi ve uygulanması çok önemlidir.

Parke Taşı Fiyatları

Parke taşı fiyatları, çeşitli faktörlere göre değişebilir. Bunlar arasında malzeme tipi, büyüklük, desen, renk ve tedarikçinin bulunduğu yer bulunur. Ayrıca, döşenecek alanın büyüklüğü de kaldırım taşı fiyatlarını etkileyebilir. Genel olarak, parke taşı fiyatları, metrekare başına 100 – 300 TL arasında değişebilir. En güncel ve doğru bilgiyi öğrenmek için Osman Çavuş Taş Parke ile iletişime geçin veya bilgilerinizi bırakın en kısa içinde size geri dönelim!

Sık Sorulan Sorular

Zemine döşenen dekoratif taşların genel adıdır.

Bahçeleri, yolları ve meydanları kaplamak için kullanılır.

Parke taşı fiyatları malzeme tipine, büyüklüğüne, renk ve desenine göre değişebilir. Genel olarak, metrekare başına 100-300 TL arasında değişebilir.

Parke taşı, önceliği belirleyen kalıpların kullanımı ile yapılır. Daha sonra, renkli beton veya sıva tabakası eklenir.

Parke taşı, kolay temizlenebilme, dayanıklılık, uzun ömürlü, estetik görünüm ve farklı seçenekler sunma gibi avantajlara sahiptir.

Tazyikli su ile kolayca temizlenebilir. Ağır kirler için özel temizleyiciler kullanabilirsiniz. Ancak yeni döşenmiş parke taşı su ile temizlenmeye uygun değildir. 

Beyaz, gri, kahverengi, siyah, mavi, kırmızı, yeşil ve turuncu gibi farklı renklerde mevcuttur.

Köşeli, dikdörtgen, sekizgen, yuvarlak, kare ve özel şekillere sahip olabilir

Önder Kuru

Paylaş:

Kimiz?

Halk arasında alışkanlık olmuştur; belli bir mesleği olmayanlara ne iş yaparsın diye sorulduğunda “kaldırım mühendisiyim” der. Oysa Osman Çavuş tam 85 yaşına kadar ekmeğini kaldırım taşı döşeyerek; deyim yerindeyse ekmeğini taştan çıkarmış, çocuklarını taştan kazandığı ile büyütüp yetiştirmiş. 

Diğer Gönderiler
Antalya | Parke Taşı Döşemesi

1. Gün Antalya’daki  parke çalışmamızın ilk gününde 1700 metrekarelik yol ve meydan çalışmasının öncesinde toplam 18 adet olan 13’er metrekarelik ceplerin döşemesine başladık. Öncelikle, döşeme

Devamını Oku »
Yalova | Begonit Taşı Tamiratı

Bugün (24 Haziran 2023) öğleden sonra, Yalova’nın Elmalık köyünde bulunan bir çiftliğin bahçesinde, daha önceden döşemesini gerçekleştirdiğimiz begonit taşının alana paletli iş makinesinin girmesinden dolayı bozulması ve aşınması üzerine 250 metrekarelik alanın sökümünü yapmak ve aynı taşları kullanarak yeni bir döşeme işlemine başlamak için harekete geçtik.

Devamını Oku »
Çınarcık | Parke Taşı Tamiratı

Bugün (6 Haziran 2023) Bilal Bey’in bahçesinde gerçekleştirdiğimiz parke çalışmasının ilk günüydü. İşe, eski ve yıpranmış parkeleri sökerek başladık. Bu, bahçenin yenilenme sürecinde atacağımız önemli bir adımdı.

Devamını Oku »

Çalışmanız İçin teklifimiz var!