Yalova | Begonit Taşı Tamiratı

İçindekiler

1. Gün

Bugün (24 Haziran 2023) öğleden sonra, Yalova’nın Elmalık köyünde bulunan bir çiftliğin bahçesinde, daha önceden döşemesini gerçekleştirdiğimiz begonit taşının alana paletli iş makinesinin girmesinden dolayı bozulması ve aşınması üzerine 250 metrekarelik kısmın sökümünü yapmak ve çoğu zaman aynı taşları kullanarak yeni bir döşeme işlemine başlamak için harekete geçtik.

İlk adım olarak, begonit taşının sökümüne başladık. Bayramdan önce 100 metrekarelik kısmı yetiştirmeyi hedefliyoruz. Ekipmanlarımızı kullanarak, eski begonit taşlarını tek tek çıkarmaya başladık.

Bu süreçte, dikkatli bir şekilde çalışarak, çevredeki bitkilere veya diğer yapısal unsurlara zarar vermemeye özen gösterdik.

Akşam vakti alanın yarısını sökmüştük.

Göz atın: Begonit Taşı

2. Gün

Ekibin bir kısmı eski begonit taşlarının sökümüne devam ederken diğer grup parke taşı döşemesi yapılacak zemindeki düzensizlikleri ve çukurları gidermek için bir düzeltme işlemine başladı ve tırmık, kazma ve kürek ile zeminin düzgün bir şekilde hazırlanmasını sağladı. Bu aşamada, toprağı düzeltmek ve gerekli düzeyde sıkıştırmak için uygun yöntemler ve ekipmanlar kullandık.

Zeminin hazırlığı tamamlandıktan sonra, ayıkladığımız sağlam begonit taşlarıyla yeni döşemeye başladık. 

İş planımızı göz önünde bulundurarak, taşları düzenli bir şekilde yerleştirdik ve uygun aralıklarla birbirlerine sabitlemeye başladık. 

Döşeme yaparken bazı engellerle karşılaştık.

yemek yerken de

Döşeme işlemi sırasında, begonit taşlarının istenilen yükseklikte ve düzgünlükte olmasına dikkat ettik.

2. günün sonunda alanı 50 metrekarelik kısmının begonit taşıyla döşenmiş halde paydos ettik.

 

3.Gün

Bugün söktüğümüz 100 metrekarelik alanın begonit taşı döşemesini tamamladık. 

                             

Akşam üzeri sökümü yapılacak diğer alanlar için eksik olan 50 metrekarelik taş geldi ve yarın bu kısmı söküp kapatmayı planlıyoruz.

Bir diğer parke taşı tamiratı çalışmamıza göz atın: ÇINARCIK | PARKE TAŞI TAMİRATI

4.Gün

Döşeme yapılacak alanı söktük,

Tesviye,

İlk taş,

ve akşam üzeri.

Alanın geri kalan yaklaşık 100 metrekarelik kısmını da bayramdan sonra tamir etmeyi planlıyoruz. İyi bayramlar. 

Bir diğer begonit taşı çalışması günlüğü için göz atın: ÇİFTLİKKÖY | BEGONİT TAŞI

Önder Kuru

Paylaş:

Kimiz?

Halk arasında alışkanlık olmuştur; belli bir mesleği olmayanlara ne iş yaparsın diye sorulduğunda “kaldırım mühendisiyim” der. Oysa Osman Çavuş tam 85 yaşına kadar ekmeğini kaldırım taşı döşeyerek; deyim yerindeyse ekmeğini taştan çıkarmış, çocuklarını taştan kazandığı ile büyütüp yetiştirmiş. 

Diğer Gönderiler
Antalya | Parke Taşı Döşemesi

1. Gün Antalya’daki  parke çalışmamızın ilk gününde 1700 metrekarelik yol ve meydan çalışmasının öncesinde toplam 18 adet olan 13’er metrekarelik ceplerin döşemesine başladık. Öncelikle, döşeme

Devamını Oku »
Çınarcık | Parke Taşı Tamiratı

Bugün (6 Haziran 2023) Bilal Bey’in bahçesinde gerçekleştirdiğimiz parke çalışmasının ilk günüydü. İşe, eski ve yıpranmış parkeleri sökerek başladık. Bu, bahçenin yenilenme sürecinde atacağımız önemli bir adımdı.

Devamını Oku »
hazır rulo çim - osman çavuş taş parke
Hazır Rulo Çim

Rulo çim, doğal çimlerin tarla gibi geniş alanlarda yetiştirilmesi, ardından özel makinelerle belirli kalınlıkta kesilerek rulo şeklinde sarılmasıyla elde edilir.

Devamını Oku »

Çalışmanız İçin teklifimiz var!